środa, 30 listopada 2016

My w akcji - Pomoc w robieniu kartek świątecznych 11.2016r.

 Co piszczy w akcjach wolontariatu?

- "Kartki same z siebie się nie zrobią..."

W dniu 29.11.2016r. (wtorek)  w godz. 13-15 wolontariuszki wraz ze studentkami II roku na kierunku pedagogika PWSZ w Skierniewicach udały się do Stowarzyszenia "Wspólna Troska".


Wspólne robienie kartek.











Jedni myślą, inni tworzą, czyli dużo się dzieje.

Celem wizyty była pomoc dzieciom niepełnosprawnym przy przy tworzeniu kartek świątecznych. 
 Każda z wolontariuszek i studentek usiadła przy jednym z niepełnosprawnych dzieci, pomagając przy tworzeniu jego wizji świątecznej kartki. 

Stół pełen inspiracji... 
Na początku by rozpocząć pracę nad kartkami należało za pomocą gilotyny powycinać odpowiedniej wielkości białe i kolorowe karty, złożyć je na pół i według uznania udekorować za pomocą naklejek, ciekawych elementów wycinanych za pomocą kształtnych dziurkaczy  (z motywami świątecznymi), małymi elementami z drewna ( również z motywami świątecznymi) i wielu wielu innych dostępnych rzeczy...

Wszyscy tworzą piękne  kartki.



Wszyscy pochłonięci pozytywną pracą.





















Oprócz pomocy dzieciom mieliśmy również okazje rozwinięcia swoich umiejętności manualnych oraz poznania różnorodnych technik ozdabiania kart świątecznych.


Praca nad kartką  porządnie angażuje.


Piękne stworzone ręcznie kartki zostaną wysłane do organizacji i przyjaciół Stowarzyszenia "Wspólna Troska", a kilka z nich zostanie również wysłanych na akcję "Marzycielskiej Poczty". https://marzycielskapoczta.pl/




 "Wykonuj swoją pracę z całego serca, a odniesiesz sukces [...]." (Elbert Hubbard)


 Do kolejnego pisania;)


 Sherlock Wika

(młodszy aspirant redakcyjno - dziennikarski)


My w akcji - Zbiórka żywności listopad 2016r.

Co piszczy w akcjach wolontariatu?

Zbiórka żywności 11.2016r.

- Podaruj produkty i okaż świąteczne wsparcie.

 

W dniach 25-27.11.2016r. (piątek, sobota, niedziela) w sklepach odbyła się już 20 zbiórka żywności dla dzieci organizowana przez Skierniewickie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich ,,AMETYST"  tym razem w Kauflandzie i Carrefourze oraz Tesco na osiedlu Widok jak i na ul. Lelewela. 


Wolontariusze dyżurowali w piątek w godzinach 16:00-20:00, w sobotę i w niedzielę: 10:00-13:00, 13:00-16:00 oraz 16:00-19:00.


Wolontariuszki z PWSZ oraz Ekonomika w Carefourze.













Rozdawanie ulotek i informowanie o akcji.


Rozdawanie ulotek ciąg dalszy...


 Rola wolontariuszy opierała się na informowaniu ludzi wchodzących do sklepu o akcji odbywającej się zbiórki żywności jak i rozdawaniu ulotek informacyjnych na których wymienione były możliwe do ofiarowania produkty spożywcze m.in. olej, cukier, przetwory warzywne i owocowe, słodyczy, konserwy, mąka oraz bakalie.


Ulotka i informacje na niej zawarte.
Ulotka widziana z tyłu.

 Czasami do zadań wolontariuszy należało również wskazanie i pokierowanie ofiarodawców koło kas w miejsce gdzie stał opiekun pilnujący wózków, tych do których należało włożyć dany produkt. Za swoją darowiznę ofiarodawcy otrzymywali pomarańczową naklejkę będącą wyrazem podziękowania na której było napisane: "Twój gest czyni dobro".

Nalepka w roli podziękowania za ofiarowanie produktów.


Stanowisko pilnowane przez opiekuna, gdzie można było zostawić produkty.


 Wiele osób chętnie darowało produkty, niektóre osoby kojarzyły akcję już z wcześniejszych jej edycji. Młodzież oraz starsi zaangażowani w zbiórkę w pozytywny sposób przyczynili się do jej przeprowadzenia.
Zebrane produkty trafią do rodzin potrzebujących by wspomóc je w okresie świątecznym.


Coraz pełniejsze koszyki, a końca jeszcze nie było widać...
















"Z myśli tworzymy słowa, ze słów czyny, czyny tworzą nas".  (Sławomir Kuligowski)


Do kolejnego pisania;)


Sherlock Wika

(młodszy aspirant redakcyjno-dziennikarski)


PS. Szczególne podziękowania za korektę tekstu dla Lamy

sobota, 26 listopada 2016

Co widzę to piszę - notatki ze spotkań 6

CO PISZCZY W NASZYM WOLONTARIACIE? 

Notatka nr 6

„Rozmową i czynem wiele osiągniemy + dużo planów = wiele pomocy i radości ”


15.11.2016r. to data kolejnego spotkania w  Centrum Wolontariatu. Szczególna data ponieważ na spotkaniu o godzinie 15:00 pojawiło się  9 osób (to spory sukces za co dziękujemy przybyłym wolontariuszkom). Tak więc na spotkaniu pojawiły się osoby z Ekonomika, Prusa i PWSZ w Skierniewicach.



Oprócz oficjalnego spotkania dużo wcześniej w kilka osób zaszyłyśmy się w sali 31 i jak już wcześniej zaplanowałyśmy zajęłyśmy się początkowo znalezieniem profilu dziecka na https://marzycielskapoczta.pl/, a następnie projektowałyśmy i tworzyliśmy własne kartki ( które po skończeniu wyślemy)  do dziewczynki Natalii, która cierpi na zespół Downa oraz inne towarzyszące temu schorzenia.
[Akcja marzycielska poczta polega właśnie na wsparciu dzieci chorych  poprzez  kupienie kartki , wysłanie własnoręcznie zrobionej lub napisaniu listu itp…  Taki czyn zapewnia im wsparcie i sprawia, że na ich twarzach pojawia się uśmiech.]



Następnie o godzinie 15:00 na świetlicy, czyli sali 33 spotkaliśmy się z wolontariuszkami w celu omówienia najbliższych dodatkowych  inicjatyw  na zorganizowane akcje. Na wstępie ponownie pojawiła się inicjatywa zrobienia sobie herbatki bądź kawy oraz zjedzenia czegoś słodkiego. 


Istotne kwestie poruszane przy długim stole.


Rozmawialiśmy o organizowanym  09.12.2016r. (wstępnie o godzinie 16:00) dniu wolontariusza  wraz z Wigilią właśnie na świetlicy. To około 3 godzinne spotkanie miałoby na celu spędzenie czasu w miłym gronie jak też skutkować  lepszym poznaniem się. Padł pomysł by podczas spotkania zagrać w gry integracyjne poruszono też kwestię przyniesienia muzyki i zorganizowania poczęstunku.


Kolejnym tematem było uszczegółowienie informacji na temat Andrzejek organizowanych we „Wspólnej Trosce” dla dzieci niepełnosprawnych. Jak już wcześniej ustalono odbędą się one 03.12.2016r. (sobota) o godzinie 15:00. 
Doprecyzowano wcześniej domniemywaną kwestię zorganizowania teatrzyku dla dzieci przedstawienie miało by trwać około 40 minut. Cała impreza ma odbyć się w sali na ul. Wagnera 4 na Osiedlu Widok. Scenariusz imprezy opiera się na opiece wolontariuszy nad dziećmi na co składać miałaby  się jeszcze zabawa z nimi i taniec. Dyskutowano również nad znalezieniem potencjalnej osoby DJ wraz ze sprzętem muzycznym mogącym poprowadzić muzyczną płaszczyznę imprezy.



Rozmowy widziane z drugiej strony.


Ponownie poruszono i rozszerzono kwestię korepetycji w szkole podstawowej nr 1 chodziło by o udzielanie pomocy przy polskim, matematyce, rosyjskim i angielskim.  
By wesprzeć potencjalnych „korepetytorów”, czyli chętnych wolontariuszy oferujących pomoc w nauce młodszym kolegom i koleżankom zorganizowane zostanie szkolenie ws. udzielanie korepetycji. Pojawi się na nim wiele kwestii sprawiających problemy lub bariery dla początkujących korepetytorów.


Pojawił się temat Marzycielskiej Poczty skrótowo streszczono o co chodzi w akcji wysyłania kartek na urodziny, święta lub po prostu bez okazji dla sprawienia przyjemności chorym dzieciom.  Powiedziano o tym, że robimy kartki dla Natalii oraz przedstawiono możliwość doniesienia zrobionej kartki jeżeli ktoś z uczestników spotkania wykona ją w domu.


Ostatnie ustalenia oraz wpisy na listach.


Poinformowano wolontariuszy również o nadciągającej zbiórce żywności odbywającej się w dniach 25-27.11.2016r. (piątek, sobota, niedziela) ww sklepach Kauflandzie,Tesco na osiedlu Widok i Tesco na ulicy Lelewela oraz Carrfourze.
Kolejną kwestią było zaangażowanie wolontariatu w zorganizowanie pozytywnych działań w  domach dziecka  w Strobowie oraz na osiedlu Widok na ul. Nowobielańskiej 100. Zaproponowano pomysł zorganizowania warsztatów tanecznych „Zumby”.



Po poruszeniu wszystkich powyższych kwestii rozmawialiśmy o tym co lubimy w wolontariacie co nam się podoba, a co należałoby zmienić m.in. poruszyliśmy kwestię organizacji i koordynacji akcji w szkołach, nowych pomysłów dla wolontariatu oraz ostatecznego wyglądu spotkań informacyjnych.


I to wszystko w zaledwie 45 minut;)


Ważne!!!
Zbiórka żywności 25-27.11.2016r.
Kaufland - Tesco Widok i Tesco Lelewela oraz Carrfour 
piątek : 
16.00-20.00 
sobota i niedziela:
10.00-13.00,
13.00-16.00, 
16.00-19.00. 

„Plan: coś, co potem wygląda absolutnie inaczej.” (Julian Tuwim)

Do kolejnego pisania ;-)

Sherlock Wika 

(młodszy aspirant redakcyjno-dziennikarski)

sobota, 5 listopada 2016

Co wysłucham to opiszę - szkolenie 29.10.16r.



CO PISZCZY NA SZKOLENIU? 


29.10.2016r. (sobota) zorganizowane zostało szkolenie w ramach projektu „Propagowanie idei wolontariatu w szkołach, mediach oraz organizowanie szkoleń dla wolontariuszy” dla w wolontariuszy pt. „Dlaczego warto być wolontariuszem?". Poprowadzone zostało przez  Panią Katarzynę Walczak (Grzegorek) wraz z Ewą Murgrabią oraz Anną Żaczkiewicz. W szkoleniu wzięło udział 14 osób uczennice z Ekonomika, Prusa oraz studentki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. 

 


























Szkolenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 w sali 33, czyli świetlicy w specjalnie dla nas otwartym tego dnia budynku Stowarzyszenia „Wspólna Troska”. Szkolenie rozpoczęło się od  miłego akcentu w postaci możliwości przygotowania herbaty, kawy, a także możliwości poczęstowania się ciastkami i słonymi paluszkami.  


 













 













Podzielono nas na trzy grupy, w których dyskutowaliśmy i wypisywaliśmy na wielkich kartkach nagłówki wiek, płeć, wykształcenie, narodowość, wyznanie opiniując czy owe rzeczy mają znaczenie, aby można było zostać wolontariuszem. 






























Następnie wypisywaliśmy 10 cech wolontariusza i wybieraliśmy jedną najważniejszą z tych cech  które przedstawialiśmy na forum. 






Kolejno w tabeli podzielonej na dwie kolumny wypisywaliśmy co DAJE i co BIERZE wolontariusz z pracy wolontarystycznej. 





Dalej Ewa I Ania przybliżyły pokrótce dotychczas przeprowadzone akcje wolontariatu m.in. "Z sercem do Urzędu", ,,Kilometry dobra", udział wolontariuszy w 39 paradzie ŚkOiW.




Rozmawialiśmy również o znanych i popularnych działalnościach wolontarystycznych m.in.: Szlachetna paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zbiórki pieniędzy, zbieranie korków, makulatury, wyprowadzanie psów w schronisku, Bieg po nowe życie itp…


 
Przedstawione zostały pomysły i plany zorganizowania Wigilii dla dzieci w ośrodku opiekuńczo- wychowawczym „Dom” na ul. Nowobielańskiej 100 za Ekonomikiem); zrobienie zabawek, prezentów, kartek, udekorowanie ośrodka dla dzieci ze „Wspólnej Troski”.


Na zakończenie szkolenia każdy z wolontariuszy otrzymał materiały użyte podczas szkolenia oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu.


Ważne:

3.12  odbędzie się akcja andrzejkowa dla dzieci z ośrodka „Wspólna Troska” (sala koło starej elektrociepłowni)  na ul. Wańkowicza.

Poszukiwane chętne osoby do udzielania korepetycji dla dzieci.



„Najlepszą wiedzą jest ta, która się łączy z czynem.” (przysłowia arabskie)


Do następnego pisania;)

Sherlock Wika

PS. Szczególne podziękowania za korektę tekstu dla Lamy.